Bllogu

 • 04 Qershor 2013

  Varësia nga kafja: a pinë njerëzit tepër kafeinë?

  Ibriku gurgullues, aroma nga filxhani, gllënjka e parë e hidhur e mëngjesit. Ky është një ritual pa të cilin dita e punës për miliona njerëz do të ishte sinqerisht e tmerrshme. Kafeina, sipas New Scientist, është preparati më i popullarizuar psikoaktiv në planet. Vetëm në Amerikë, më shumë se 90 % e të rriturve e përdorin për çdo ditë.

 • 02 Qershor 2013

  Përse na pëlqen kafeja në vendin e punës

  Ne paraqesim një fuqi punëtore e cila duhet të balancojë shumë gjëra të ndryshme mes jetëve tona normale dhe karrierave tona. Duket sikur nuk ka orë të mjaftueshme në ditë për të kryer gjithçka që kemi nevojë. Na mungon gjumi, gjithmonë jemi të lodhur, dhe mezi i dalim ditës në fund

 • 31 Maj 2013

  Si pirja e kafeinës mund të shpëtojë jetën tënde

  Një studim australian zbuloi që shoferët e udhëtimeve të gjata, të cilët pinë pije me kafeinë, si kafja dhe pijet energjike, kanë një rrezik më të vogël të aksidenteve rrugore krahasuar me ata që nuk veprojnë kësisoj. Dhe dallimi këtu nuk është i vogël. Shoferët që konsumojnë kafeinë ulin rrezikun e ndeshjes për 63%.

 • 28 Maj 2013

  Udhëtimi i kafesë: Kafene në Reno, Nevada (Amerikë)

  Reno, Nevada, e quan veten “qyteti i vogël më i madh në botë,” kështu që s’duhet të çuditemi për atë se këtu ka jo një, por dy kafene që merren me specialitetin e kafesë: Hub Coffe Roasters dhe Magpie Roasters.

 • 26 Maj 2013

  Art 3-dimensional në kafe siç nuk keni parë më parë

  3D art në latte nga baristë japonezë.

 • 22 Maj 2013

  Udhëtimi i kafesë: Kafeneja Demokratik, Kopenhagen, Danimarkë

  Një nga kafenetë më të mira të Kopenhagenit fshihet në hajatin e librarisë kryesore të qytetit, Københavns Hovedbibliotek, disa blloqe nga stacioni Nørreport.

 • 19 Maj 2013

  Kafja dhe kahwa: Si u bë globale pija e arabëve mistik

  Bota arabe ka dhënë shumë mendimtarë dhe shumë shpikje, ndër to të ushqyerit 3 vaktësh, alkoolin dhe kafenë. Kokrra më e mirë e kafesë ende njihet si Arabika, e cila bëri një rrugëtim të gjatë nga mistikët muslimanë, të cilët e ruajtën atë shekuj më parë, deri të zinxhirët e kafeneve që shtrihen në rrugët tona sot.